EK odráta Poľsku pokutu za baňu Turów z eurofondov


Dátum: 08.02.2022

Obrázok k aktualite EK odráta Poľsku pokutu za baňu Turów z eurofondov
 Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že tento mesiac prijme "bezprecedentný krok" a Poľsku zníži eurofondy o čiastku 15 miliónov eur, pretože Varšava nezaplatila pokutu za prevádzkovanie hnedouhoľnej bane Turów.

TASR informáciu prevzala od agentúry AFP, ktorej to potvrdil hovorca EK pre rozpočet a ľudské zdroje Balázs Újvári. K tomuto kroku podľa neho dôjde už na budúci týždeň.

"Pokuta sa týka obdobia od 20. septembra do 19. októbra 2021. Komisia pristúpi k finančnej kompenzácii po desiatich pracovných dňoch od doručenia tohto oznámenia," spresnil Újvári a dodal, že Komisia si tým plní svoju zákonnú povinnosť vyberať finančné pokuty uložené súdom.

Súdny dvor EÚ vlani nariadil, že Poľsko musí zatvoriť hnedouhoľnú baňu Turów, ktorá napĺňa zhruba sedem percent energetických potrieb krajiny. Vo svojom verdikte rozhodol v prospech českej vlády, ktorá sa sťažovala, že baňa s povrchovou ťažbou negatívne vplýva na životné prostredie – českým obciam v pohraničí odčerpáva podzemnú vodu a takisto sa z nej šíri nadmerný hluk a prach. Poľsko toto predbežné opatrenie súdu ignorovalo. Súd preto nariadil Poľsku platiť denné penále vo výške 500.000 eur.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki a predseda českej vlády Petr Fiala minulý týždeň podpísali dohodu o prevádzke tejto bane. Morawiecki v Prahe vyjadril nádej, že tento problém po podpise zmluvy "prestane existovať". Poľsko však naďalej dlhuje Súdnemu dvoru EÚ desiatky miliónov eur v nezaplatených pokutách. Európska komisia už minulý mesiac upozornila Varšavu, že dlžnú sumu jej môže odrátať z budúcich platieb z fondov EÚ.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu