Dobré fondy EÚ:Depozitár Spišského múzea v Levoči ožil vďaka eurofondom


Dátum: 17.12.2020

Obrázok k aktualite  Dobré fondy EÚ:Depozitár Spišského múzea v Levoči ožil vďaka eurofondom
Pri vykopávkach v dome na Mäsiarskej ulici v Levoči sa ukázalo, že dom stál ešte ako kamenný na začiatku 14. storočia. Aj keď v dobe socializmu bola časť budovy prerobená na dôstojnícke byty, tá najcennejšia, historická časť sa zachovala a stala sa jednou z prvých akvizícií Slovenského národného múzea ako depozitár spišského múzea v Levoči. Podľa historických záznamov stojí na mieste, kde stáli pôvodne dva vežové domy a kamenný objekt pochádza z roku 1317.

Až po roku 2000 sa podarilo celú budovu komplexne revitalizovať a zrenovovať a priviesť do súčasnej podoby. Aj dnes táto budova slúži ako depozitár Slovenského národného múzea, ale hlavne slúži ako knižnica pre občanov Levoče. Budova má v súčasnosti neskorogoticko-renesančný ráz. Na začiatku 18.storočia bola využívaná ako mestské stajne. Počas medzivojnového obdobia tu sídlil vojenský pluk kvôli ktorému na rovnakej parcele postavili dôstojnícky dom. Historická pamiatka stojí v centre mesta, v jeho historickom jadre, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

V rámci regionálneho operačného programu poskytla Európska únia na renováciu a rekonštrukciu vzácnej budovy 1 207 991,96 EUR. Európska únia prispela na obnovu kaštieľa v Smižanoch sumou viac ako 550 tisíc eur.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.


Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku
https://dobrefondy.eu.

Skočiť na hlavné menu