Dobré fondy EÚ: Wifi pre Teba v Šumiaci


Dátum: 07.05.2020

Obrázok k aktualite Dobré fondy EÚ: Wifi pre Teba v Šumiaci
V Šumiaci na námestí nájdeme nielen nádherné, ručne vyrezávané výstavné okná, ale aj okná do sveta internetu. Rázovité obce na Horehroní si zachovali svoj charakter aj vďaka ich odľahlej polohe. Nachádzajú sa v končinách, kam veľa ľudí bežne nezavíta. Aj v podobných obciach však žijú obyvatelia, ktorí sa chcú dostať k modernému internetovému spojeniu. Zaistenie internetového spojenia je však pre podobné obce zvyčajne príliš drahou záležitosťou. Vďaka európskym dotáciám bolo však možné vybudovať verejné internetové pripojenie, ktoré je zadarmo, a tak aj v obciach ako je Šumiac môžete chytiť internetový signál.

Projekt WIFI pre Teba zahŕňa vybudovanie prístupových bodov na miestach komunitného života. Tieto prístupové body poskytujú bezplatné internetové pripojenie k širokopásmovému internetu turistom, aj všetkým občanom. Minimálna rýchlosť takéhoto pripojenia je 30 Mbit/s. V obci Šumiac sú tieto body umiestnené na viacerých uliciach, prevažne v jej centre. Vybudované boli úplne nanovo a umiestnené sú napríklad na stĺpoch verejného osvetlenia, či na budove obecného úradu. Po úspešnom prihlásení sa do siete sa každému užívateľovi zobrazí uvítacia stránka projektu “Wifi pre Teba.”

Do projektu sa môžu zapojiť všetky obce, ktoré zareagujú na výzvu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Mestá a obce môžu získať maximálny nenávratný finančný príspevok vo výške 15000 eur na jeden projekt. Bezplatné internetové pripojenie je možné budovať pre obecnými úradmi, na námestí, v blízkosti zdravotných stredísk, obecných knižníc, v kultúrnom dome alebo aj na detskom ihrisku.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko. Pozn.: obec Šumiac sme navštívili ešte v roku 2019 a nie počas pandémie v týchto dňoch. Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku
http://dobrefondy.eu.


 

Skočiť na hlavné menu