Dobré fondy EÚ- V Spišskej Novej Vsi zmodernizovali provinčný dom vďaka eurofondom


Dátum: 04.12.2020

Obrázok k aktualite Dobré fondy EÚ-  V Spišskej Novej Vsi zmodernizovali provinčný dom vďaka eurofondom
Budova múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi sa nachádza v budove takzvaného provinčného domu, ktorý bol od roku 1777 sídlom správy 16-tich spišských miest. Ide o krásnu a jednu z najhodnotnejších svetských pamiatok v Spišskej Novej Vsi. Na jej rekonštrukciu prispela Európska únia a pomohla tak rozšíriť a skvalitniť priestory, v ktorých sa dnes nachádza predovšetkým expozícia prírody a histórie spišského regiónu. Provinčný dom bol miestom múzea Spiša aj pred rekonštrukciou. Po tejto obnove je lepšie vybavený, má lepšiu techniku a lepšie zázemie.

 
Podzemné priestory provinčného domu vznikli ako nové zariadenia v rámci rekonštrukcie a múzeum ich využíva pre rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. Správnym sídlom 16.tich spišských miest bol do roku 1876. V rokovacej miestnosti pravidelne zasadali zástupcovia všetkých šestnástich miest. Spišská Nová Ves totiž v tom čase bola významným administratívnym centrom. V rámci súčasnej obnovy sa podarilo sprístupniť a obnoviť aj doteraz nevyužívané časti suterénu a podkrovia. Európska únia prispela na obnovu sumou viac ako 1,7 milióna EUR.

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.
Skočiť na hlavné menu