DOBRÉ FONDY EÚ-Starý zámok a pracháreň v Banskej Štiavnici zrekonštruovali za eurofondy


Dátum: 03.09.2021

Obrázok k aktualite DOBRÉ FONDY EÚ-Starý zámok a pracháreň v Banskej Štiavnici zrekonštruovali za eurofondy
Banská Štiavnica je unikátnym miestom svetového významu. Od roku 1993 je zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Aj v tomto meste je mnoho budov, ktorých obnovu a rekonštrukciu financovala Európska únia.

Štiavnický Starý zámok je najstaršou stavebnou pamiatkou na území Banskej Štiavnice. V jeho jadre sa nachádza časť, ktorá bola postavená už v 13. storočí. Pri prestavbe v 16. storočí vzniklo súčasné členenie veže na šesť podlaží. Najskôr stavba slúžila ako byt pre kostolníka, neskôr sa v podzemí vybudovalo väzenie, v nadzemnej časti miestnosti pre dozorcov, či zbrojnica. Zámok bol niekoľkokrát prestavaný, najvýznamnejšia zmena sa stala v čase tureckého ohrozenia.

Ako vojenská pevnosť slúžila až do 19. storočia. Počas tohto obdobia bol Starý zámok využívaný rôzne - napríklad ako ľadáreň mestský mäsiarov, knižnica, telocvičňa a od roku 1900 v ňom začalo sídliť mestské múzeum. Nájdeme v ňom viacero stálych expozícií z histórie Banskej Štiavnice, ale napríklad aj veľkú zbierku streleckých terčov, expozíciu Fajkárska dielňa. Okrem muzeálnych účelov slúži v súčasnosti aj pre rôzne kultúrne podujatia, divadelné predstavenia, koncerty či festivaly. Veža zas poskytuje netradičnú vyhliadku na mesto.

Na rekonštrukciu Starého zámku a prachárne prispela Európska únia čiastkou takmer 1,5 milióna eur.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku
https://.dobrefondy.eu.

Skočiť na hlavné menu