DOBRÉ FONDY EÚ- Smetisko vo Fačkove sa zmenilo na nepoznanie vďaka eurofondom


Dátum: 01.07.2021

Obrázok k aktualite DOBRÉ FONDY EÚ- Smetisko vo Fačkove sa zmenilo na nepoznanie vďaka eurofondom
Vo Fačkove - pri hlavnej ceste medzi kostolom a zvyškom obce - bola dlhé roky skládka odpadu. Využívali ju nielen miestni obyvatelia desiatky rokov. V strede obce sa tak rozrastalo nie na pohľad príjemné smetisko plné odpadu, stavebnej sute, železa, či iných nepotrebných vecí. Nepomohlo ani ohradenie miesta, svoju cestu na skládku si vždy niekto našiel. Priestor medzi kostolom svätého Mikuláša a farským úradom tak vyzeralo dlhé roky nedôstojne.

Po rekonštrukcii zaplatenej z eurofondov sa z tohto miesta stalo príjemné oddychové miesto s lavičkami, ihriskom pre deti, interaktívnou tabuľou. Návštevníci sa vďaka tabuliam dozvedia o histórii a tradíciách obce a pamiatkach v okolí. Pekná oddychová zóna zároveň slúži aj ako začiatok náučného chodníka k skalnému masívu Kľak. Počas výstupu k prírodnej dominante Lúčanskej Malej Fatry sa môžete zastaviť na štyroch stanovištiach s informačnými tabuľami o prírode, Národnom parku a samotnom Kľaku.

Cezhraničným partnerom projektu a obce Fačkov je české mesto Bojkovice ležiace v blízkosti česko-slovenskej hranice. Projekt tak bol podporený cezhraničným progamom Európskej únie - Interreg sumou viac ako 285-tisíc eur.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku
https://dobrefondy.eu.

Skočiť na hlavné menu