DOBRÉ FONDY EÚ-Rozhľadňa i veterná elektráreň. Pri Cerovej sa stavalo za európske peniaze


Dátum: 23.07.2021

Obrázok k aktualite DOBRÉ FONDY EÚ-Rozhľadňa i veterná elektráreň. Pri Cerovej sa stavalo za európske peniaze
Na severnom okraji chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. Bola postavená vďaka cezhraničného programu EÚ Interreg, do ktorého sa zapojili obce na slovenskej ale aj na českej strane hranice. Výhľad z rozhľadne skutočne stojí za to, môžeme vidieť od Zobora, od Nitry cez Dolné Považie, hornú časť Malých Karpát, Biele Karpaty, Veľkú Javorinu a Borskú nížinu - široké okolie.

Zaujímavosťou je, že toto nie je jediná stavba, ktorú platila Európska únia. Z predvstupových fondov bola financovaná prvá slovenská veterná elektráreň - veterný park, ktorý funguje dodnes. Neďaleko rozhľadne, len päť minút chôdze, dorazíte k zrúcanine zaujímavého hradu s nevšedným názvom - Korlátko. Pochádza už z 11. storočia a patrí k najstarším hradom na Slovensku. Patril starému uhorskému rodu Abovcov, podobne ako neďaleký hrad Branč.

O hrad, ktorý po Abovcoch vlastnili také významné osobnosti ako Matúš Čák Trenčiansky alebo Žigmund Luxemburský a dokonca nejakú dobu aj veľmi slávny gróf Vindišgréc, sa dnes starajú predovšetkým skauti. Lúky v okolí rozhľadne a zrúcanina hradu Korlátko priam pozývajú na návštevu užiť si voľný priestor a krásne výhľady.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.
Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku
https://dobrefondy.eu.

Skočiť na hlavné menu