DOBRÉ FONDY EÚ- Kaštieľ zo 17. storočia v Šarišských Dravcoch obnovili za eurofondy


Dátum: 22.10.2021

Obrázok k aktualite DOBRÉ FONDY EÚ- Kaštieľ zo 17. storočia v Šarišských Dravcoch obnovili za eurofondy
Kaštieľ v obci Šarišské Dravce postretol podobný osud ako mnoho iných kultúrnych pamiatok v našej krajine. Slúžil ako objekt jednotného roľníckeho družstva i ako základná škola. Až rekonštrukcia po roku 2010 ho priviedla do pôvodného stavu, ktorý môžeme vidieť i dnes. Šľachtické sídlo na tomto mieste bolo založené v 17. storočí. Svedčí o tom aj zachovaný nápis na fasáde, ktorý naznačuje, že by to mohlo byť z obdobia na začiatku 17. storočia, teda okolo roku 1630. Unikátnosť tejto pamiatky spočíva v tom, že je zachovaný celý komplex budov, ktorý ku šľachtickému sídlu patril.

Vo vnútorných častiach sa môžu nájsť známky po všetkých stavebných slohoch a všetkých obdobiach, počas ktorých bol tento kaštieľ stavaný. Mimoriadnu hodnotu areálu dokladá aj fakt, že bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Hlavná budova kaštieľa sa dnes využíva ako obecná knižnica, čitáreň a samozrejme aj ako priestor pre spoločenské aktivity. Zrekoštruovaný areál zase slúži občanom obce, napríklad aj ako denný stacionár pre seniorov. Celková suma, ktorou bola rekonštrukcia z európskych fondov podporená, bola takmer 1,4 milióna EUR.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku - Ladislav Miko.Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku
https://dobrefondy.eu.

Skočiť na hlavné menu