DOBRÉ FONDY EÚ- Eurofondy pomohli histórii, v obci Marhaň zrekonštruovali kaštieľ


Dátum: 03.12.2021

Obrázok k aktualite  DOBRÉ FONDY EÚ- Eurofondy pomohli histórii, v obci Marhaň zrekonštruovali kaštieľ
Obec Marhaň nie je zaujímavá iba klasicistickým zámkom alebo kúriou, ale aj tým, že v okolí boli objavené mohylové hroby z neskorej doby kamennej. Pravdepodobne ide aj o rodisko neskoršieho poľského kráľa Štefana Báthoryho. Kaštieľ v Marhani je dvojpodlažnou budovou, ktorá dnes slúži ako kultúrny dom a obecná galéria. V minulosti bola sídlom významného rodu Dessewffyovcov a teda aj známeho generála Dessewffyho, ktorý bol popravený po povstaní roku 1848. Pochovaný je v neďalekej hrobke vo svahu nad kostolom.

Stavba je klasicistická, dvojpodlažná s retardovanými rokokovými prvkami. Na hlavnej fasáde sa nachádza predstavaný balkón, nesú ho štyri stĺpy. Vo vnútri zámku nájdeme dobové portréty spomínanej známej rodiny ale aj zástupcov šľachtických rodov z okolia. Najväčší priestor v kaštieli bol upravený ako kinosála alebo sála pre kultúrne podujatia. V minulosti sa využíval na viaceré účely cez obecné kino, piváreň na prízemí až po sklad poľnohospodárskeho družstva. Na rekonštrukciu tohto kaštieľa prispela Európska únia cez regionálny operačný program čiastkou viac ako 810-tisíc eur.

Aj dnešným videom vás už tradične prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 
Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku
https://slovakia.representation.ec.eu...

Skočiť na hlavné menu