Do Hvezdárne a planetária v Hlohovci plánuje župa investovať milióny eur z eurofondov


Dátum: 29.04.2022

Obrázok k aktualite Do Hvezdárne a planetária v Hlohovci plánuje župa investovať milióny eur z eurofondov
Z Hvezdárne a planetária Milana Rastislava Štefánika v Hlohovci sa po komplexnej obnove za 10 miliónov eur má stať jedno z najmodernejších astronomických pracovísk v strednej Európe. Uviedol to predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, ktorý plánovaný projekt modernizácie označil spomedzi župných za jeden z kľúčových v novom programovom období eurofondov.

Hvezdáreň a planetárium, ktorej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, má vypracovanú architektonická štúdiu na komplexnú rekonštrukciu budov a areálu hvezdárne vrátane novostavieb viacerých pavilónov. Komplex je rozdelený na tri celky, ktoré spája návštevnícke centrum. V súčasnosti je v štádiu rozpracovanosti projektová dokumentácia na prvú etapu, v rámci ktorej sa počíta s novostavbou centrálnej vstupnej haly a rekonštrukciu administratívnej budovy v predpokladanej hodnote 800-tisíc eur.

Ďalšou fázou modernizácie areálu hvezdárne má byť novostavba pavilónu vesmíru, rekonštrukcia a prístavba rotundy s kupolou, novostavba pavilónu vedy, rekonštrukcia stavebnej a technologickej časti planetária. Komplex sa stane multifunkčným, vhodným aj na konferencie. Súčasťou zámeru je aj úprava areálu hvezdárne vytvorením parčíka M. R. Štefánika so zážitkovým chodníkom a malým prírodným amfiteátrom, či vybudovanie parkovísk a infraštruktúry.

Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika boli založené 1. januára 1972 ako Krajská hvezdáreň v Hlohovci pre vtedajší rozsiahly Západoslovenský kraj. Jej vzniku predchádzalo 18-ročné úsilie členov astronomického krúžku a vznik ľudovej hvezdárne s veľkou, takmer šesťmetrovou kupolou na Závodnom klube Slovakofarmy.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu