Deň Európy


Dátum: 10.05.2016

Obrázok k aktualite Deň Európy
Presne 9. mája 2016 sme spolu so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku, Ministerstvom zahraničných veci a európskych záležitostí, mestom Bratislava, ale aj niektorými riadiacimi orgánmi operačných programov oslávili Deň Európy. Bol to slnečný deň plný príjemnej atmosféry a zábavy v spojení s programom.
Na Primaciálnom námestí pripravil Úrad vlády Slovenskej republiky a Operačný program Technická pomoc spolu s niektorými riadiacimi orgánmi iných operačných programov zaujímavý sprievodný program.
Návštevníci sa mohli oboznámiť s výsledkami úspešných projektov  pomoci Európskej únie prostredníctvom eurofondov. K najatraktívnejším patrila predovšetkým záchranárska a protipovodňová technika, inteligentné policajné vozidlo vybavené špeciálnou konzolou, ale aj ukážky práce colníkov a ich štvornohých kamarátov. Zástupcovia colnej správy ukazovali návštevníkom zachytené „úlovky“, ako napríklad koža zebry, trofej rysa ostrovida alebo falšované peniaze. Predovšetkým deti si mohli vyskúšať elektronickú ruku na precvičovanie jemnej motoriky, zahrať si „ľudské človeče, nehnevaj sa“  pozrieť sa ako sa cvičia vodiaci psy.  Veľkému záujmu sa tešilo koleso šťastia s otázkami zameranými na vedomosti o operačných programoch a Európskej únii. Nielen dospelí, ale predovšetkým žiaci základných škôl prekvapili organizátorov svojimi vedomosťami a každý si odniesol od kolesa peknú cenu. Okrem sprievodných aktivít sa návštevníci dozvedeli nielen o úspešných projektoch financovaných z prostriedkov EÚ, ale mali možnosť diskutovať o možnostiach v novom programovom období so zástupcami jednotlivých riadiacich orgánov eurofondov, ktorí sa k Úradu vlády SR na námestí pridali.
Úrad vlády SR sa slávnostného happeningu v hlavnom meste zúčastňuje každoročne spoločne so zástupcami európskych inštitúcií, aby si tak pripomenul udalosť z roku 1950, kedy francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman predstavil návrh na vytvorenie Európskeho úradu pre uhlie a oceľ, ktorý by dohliadal hlavne na francúzsku a nemeckú produkciu týchto strategických surovín. Položil tak základ dnešnej podoby EÚ. Deň Európy je popri vlajke s kruhom hviezd, Óde na radosť a mottom „“Zjdenotení v rozmanitosti“ symbolom EÚ.
 
Skočiť na hlavné menu