CoFoE: Kmec: Doterajší vývoj ukázal problémy, ktoré na úrovni EÚ nevieme riešiť


Dátum: 14.03.2022

Obrázok k aktualite CoFoE: Kmec: Doterajší vývoj ukázal problémy, ktoré na úrovni EÚ nevieme riešiť
Doterajší vývoj, vrátane súčasnej koronakrízy či vojny na Ukrajine, predostrel veľa problémov, ktoré na európskej úrovni nevieme efektívne riešiť. Preto bude potrebné sa pozrieť na otázky, ako je spoločný nákup zdravotníckych pomôcok a vakcín, reforma krízového manažmentu, ochrana vonkajších hraníc pred nekontrolovanou migráciou alebo posilňovanie úlohy Európskej únie (EÚ) vo svete. Pre TASR to uviedol nezaradený poslanec Národnej rady SR za mimoparlamentnú stranu Hlas-SD Peter Kmec. Strana podľa neho víta diskusiu v rámci Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE).

"Komunikácia priamo s občanmi je veľmi dôležitá a pomôže budovať EÚ na základe princípu 'zdola nahor', čo je predpoklad dôveryhodnosti a udržateľnosti našich európskych politík," povedal Kmec v súvislosti s konferenciou.

Pre Hlas-SD je podľa Kmeca v procese diskusií najdôležitejšia otázka sociálnej spravodlivosti. Tá je v čase koronakrízy či vojny na Ukrajine dôležitejšia, ako v minulosti. Poslanec tvrdí, že je potrebné, aby sa posilňoval sociálny pilier EÚ, ku ktorému sa prihlásili aj európski lídri na minuloročnom Sociálnom samite EÚ v portugalskom Porte. "Medzi akútne sociálne otázky patria: zavedenie minimálnej mzdy, rovnomerné postavenie žien a mužov na pracovnom trhu, zníženie chudoby a celoživotné vzdelávanie," priblížil Kmec.

V oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky vidí Kmec šancu diskutovať o zavedení hlasovania kvalifikovanou väčšinou tak, aby EÚ hovorila na globálnej úrovni "silným a jednotným hlasom". V oblasti obrannej politiky považuje za dôležité zachovať konsenzuálne rozhodovanie.

"Európska únia pritom musí pokročiť pri budovaní strategickej autonómie formou tvorenia 'európskych obranných síl' pri zachovaní transatlantického partnerstva prostredníctvom NATO," skonštatoval. Doplnil, že silná a autonómna Európa a úzke transatlantické partnerstvo nie sú protikladmi, naopak dopĺňajú sa.

V oblasti migrácie rezonujú výzvy na reformu azylovej a imigračnej politiky. "Viacero odporúčaní je zameraných na povinné prerozdeľovanie imigrantov do jednotlivých členských štátov, čo je politicky nepriechodné," podotkol Kmec. Myslí si, že väčšiu šancu má kombinácia posilňovania ochrany vonkajších hraníc Únie, princíp dobrovoľného prijímania utečencov a riešenie problémov priamo v krajinách pôvodu hlavných migračných vĺn.

Otázky kvality vzdelávania, výuky jednotného komunikačného jazyka, zlepšenia znalostí o EÚ, lepšej prípravy mladých ľudí na pracovný trh a boj proti dezinformáciám zaznievajú v oblasti vzdelávania, poukázal Kmec.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu