Členské štáty schválili smernicu o ochrane finančných záujmov EÚ


Dátum: 25.04.2017

Obrázok k aktualite Členské štáty schválili smernicu o ochrane finančných záujmov EÚ
Smernicu o ochrane finančných záujmov Európskej únie schválili dnes členské štáty v Rade EÚ. Legislatíva umožní stíhať finančné a daňové podvody na európskej úrovni. Smernicu ešte musí definitívne schváliť Európsky parlament (EP).
      
Smernica o ochrane finančných záujmov, známa pod skratkou PIF, zjednocuje pravidlá a poskytuje nové možnosti, ako vyšetrovať a stíhať zneužívanie európskych peňazí. Ide napríklad o finančné podvody, korupciu, zneužitie poskytnutých financií alebo pranie špinavých peňazí.
      
Legislatíva umožňuje aj stíhanie podvodov pri dani z pridanej hodnoty nad desať miliónov eur.
      
Uvedená smernica obsahuje pravidlá upravujúce vyšetrovanie i sankčné mechanizmy. Pri najvážnejších zločinoch počíta s trestom väzenia.
      
Spojené kráľovstvo a Dánsko túto smernicu neschválili a nebude sa na tieto štáty vzťahovať.
      
Kriminalitu namierenú proti finančným záujmom Únie by mala stíhať Európska prokuratúra (EPPO). Jej vznik v apríli podporilo 16 členských štátov vrátane Slovenska. EPPO bude fungovať na základe mechanizmu posilnenej spolupráce - bude sa teda vzťahovať len na daných 16 štátov, nie na všetkých členov EÚ.
      
Práve smernica PIF a Európska prokuratúra boli súčasťou priorít vlaňajšieho slovenského predsedníctva v Rade EÚ.
      
Smernica ešte podlieha schváleniu v europarlamente. Keď sa tak stane, členské štáty budú mať dva roky na jej zapracovanie do zákonov na národnej úrovni.
 
Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu