Cezhraničné ekologické koridory budú identifikovať aj na východe Slovenska


Dátum:

Obrázok k aktualite Cezhraničné ekologické koridory budú identifikovať aj na východe Slovenska
Identifikovať a prispieť k ochrane ekologických koridorov a biotopov medveďa, vlka a rysa je cieľom medzinárodného projektu s názvom Otvorené hranice pre voľne žijúcu divú zver v Karpatoch. Na východnom Slovensku ho realizuje Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko. Za toto občianske združenie informoval TASR Ján Gúgh.

Projekt sa realizuje v pohraničných oblastiach Slovenska, Ukrajiny, Rumunska a Maďarska. Nadväzuje na výsledky a skúsenosti projektu, v rámci ktorého boli už v minulosti identifikované ekologické koridory využívané medveďom v ukrajinsko-rumunskom pohraničí. „V našom projekte sa záujmové územie rozšírilo o územie východného Slovenska a Maďarska. Identifikácia ekologických koridorov bude prebiehať overenými metódami monitoringu všetkých troch druhov veľkých šeliem,“ uviedla projektová manažérka SOS/BirdLife Slovensko Lenka Paulíková.

Identifikácia a ochrana funkčnosti ekologických koridorov je podľa Terezy Thompson z SOS/BirdLife Slovensko základom pre zachovanie zdravých populácií voľne žijúcich živočíchov, vrátane veľkých šeliem v Karpatoch. Ako hovorí, ekologické koridory zabezpečujú spojitosť krajiny a prepájajú biotopy, ktoré zver využíva pre zabezpečenie základných životných potrieb a tok génov.

Podľa uvedeného občianskeho združenia v súčasnosti nie sú ekologické koridory na Slovensku dostatočne legislatívne ukotvené, a preto sa realizujú medzinárodné projekty, ktorých hlavným cieľom je riešiť problematiku ich zachovania a konektivity krajiny v súvislosti s voľne žijúcou zverou. „Tento projekt bude nadväzovať na známe výstupy a skúsenosti a jeho snahou bude vypracovať návrh na účinnú legislatívnu ochranu ekologických koridorov,“ dodala Paulíková.

Projekt je financovaný z programu cezhraničnej spolupráce. Vedie ho WWF Rumunsko – Maramures a partnermi sú okrem SOS/BirdLife Slovensko aj RakhivEcoTour z Ukrajiny a Národný park Aggtelek z Maďarska. Implementácia tohto 30-mesačného projektu sa začala 1. októbra 2019.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu