Čerpanie eurozdrojov v Integrovanom regionálnom operačnom programe je pod úrovňou 50 %


Dátum: 26.10.2022

Obrázok k aktualite Čerpanie eurozdrojov v Integrovanom regionálnom operačnom programe je pod úrovňou 50 %
 Integrovaný regionálny operačný program (IROP) vyčerpal z prostriedkov Európskej únie v programovom období 2014 až 2020 k 30. septembru tohto roka zhruba 927 mil. eur. Predstavuje to necelých 48 % z plánovaných vyše 1,9 mld. eur.

Využívanie európskych zdrojov na regionálne projekty v tomto programe v porovnaní so záverom augusta vzrástlo o 11,3 mil. eur a miera o 0,6 percentuálneho bodu. Oproti koncu minulého roka je vyššie o 188 mil. eur a podiel o 8,9 percentuálneho bodu. Vyplýva to z informácií o implementácií eurofondov na portáli Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI).

Spolufinancovanie projektov zo štátneho rozpočtu v rámci IROP dosiahlo v závere septembra skoro 139 mil. eur, čo je 44,5 % z takmer 312 mil. eur. Zazmluvnené boli prostriedky EÚ v objeme nad 1,9 mld. eur, teda zhruba 99 % z alokácie, platné výzvy na projekty z eurozdrojov presiahli hodnotu 2,9 mld. eur, čo je zhruba o 51 % viac ako vyčlenená suma.

V programe treba do konca roka 2023 využiť z prostriedkov EÚ ešte viac ako miliardu eur, čiže 52 % celkovej alokácie. Pre vyčerpanie zvyšnej sumy by sa malo využívanie európskych zdrojov mesačne zvýšiť priemerne na 67 mil. eur.

IROP je podľa finančného objemu piaty najväčší z jedenástich programov, vrátane Programu rozvoja vidieka. Z hľadiska úrovne čerpania eurofondov je na predposlednom desiatom mieste a podľa zazmluvnenia prostriedkov na piatej pozícii. Program riadi Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
 
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu