Budovu niekdajšieho Tatranského múzea vo Veľkej v Poprade obnovia z eurofondov


Dátum: 27.07.2018

Obrázok k aktualite Budovu niekdajšieho Tatranského múzea vo Veľkej v Poprade obnovia z eurofondov
Mesto Poprad získalo prostriedky z eurofondov na opravu múzea v mestskej časti Veľká. V rámci regionálneho operačného programu Interreg a vďaka projektu cezhraničnej spolupráce Človek v Tatrách – Tatry v človeku – História poznávania Tatier ako spoločného kultúrneho dedičstva tak v meste opravia budovu niekdajšieho Tatranského múzea, neskôr internátu na Scherfelovej ulici. Tá je od 90. rokov minulého storočia nevyužívaná. „Veľmi nás teší, že sa tento architektonický klenot Velického námestia podarí zachrániť a že v konečnom dôsledku bude slúžiť na ten istý účel ako začiatkom minulého storočia,“ konštatoval predseda Klubu Veličanov Milan Hámor.

V Poprade tak vďaka cezhraničnému projektu vyrastie múzeum turistiky a v neďalekom poľskom Zakopanom múzeum horolezectva. Dohromady obe strany získali na tento projekt vyše 1,6 milióna eur. Z tejto sumy približne 830.000 dostal Poprad na opravu objektu, ktorý bol postavený okolo roku 1880 a samospráva ho do svojho vlastníctva odkúpila vlani za necelých 200.000 eur od súkromných vlastníkov. „Vtedy bol okolo toho veľký rozruch, obviňovali nás, že kupujeme barabizňu, no teraz sa ukazuje, že to bol odvážny, ale správny krok,“ upozornil dosluhujúci viceprimátor mesta Poprad Igor Wzoš a zdôraznil, že za posledné roky je to prvýkrát, čo mesto nejaký majetok kúpilo a nepredáva ten svoj.

„Sme veľmi radi, že sme v tejto výzve uspeli a získali prostriedky nielen na záchranu historickej budovy, ale rovnako aj na to, aby sme jej vrátili život a dali plnohodnotné využitie. Naše kultúrne dedičstvo si takýto objekt zaslúži, nehovoriac o tom, že to bude ďalší projekt na zatraktívnenie ponuky cestovného ruchu v našom meste,“ zhodnotil primátor Popradu Jozef Švagerko. Po podpise zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku bude nasledovať verejné obstarávanie na dodávateľa rekonštrukčných prác a potom samotná obnova. „V zmysle zmluvy projektu by múzeum malo slúžiť svojmu účelu do dvoch rokov,“ doplnil Slavomír Karabinoš zo strategického rozvojového manažmentu Mestského úradu v Poprade. Predpoklad teda je, že svoje brány otvorí pre verejnosť v roku 2020.

Zámerom radnice je okrem obnovy objektu zveľadiť aj jeho okolie. Obe múzeá, tak na slovenskej, ako i poľskej strane Tatier, by mali sprístupniť kultúrne a prírodné dedičstvo našich veľhôr. V Poprade bude prezentovaná turistika a život ľudí v Tatrách, v Zakopanom to budú konkrétne formy využitia hôr – horolezectvo a lyžovanie. „Myslím si, že množstvo ľudí nám daruje svoje predmety do budúcich expozícií, už teraz nám Ján Simkanič ponúkol, že nám zapožičia obrazy, a viem o ďalších. Zároveň v depozitoch iných múzeí v regióne je obrovské množstvo predmetov, takže budeme žiadať o ich umiestnenie v nových priestoroch, aby sme mali čo najlepšie exponáty. Cieľom je, aby mala Veľká svoj hlavný turistický bod, ako má napríklad Spišská Sobota, a zaslúžili by si ho aj ostatné mestské časti, ktoré majú tiež čo ponúknuť,“ uzavrel Wzoš.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu