BSK bude aj naďalej viesť program Európskej územnej spolupráce Interact


Dátum: 06.12.2019

Obrázok k aktualite BSK bude aj naďalej viesť program Európskej územnej spolupráce Interact
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bude aj v nasledovnom programovacom období viesť program Európskej územnej spolupráce Interact. Rozhodli o tom zástupcovia členských krajín Európskej únie (EÚ) na svojom rokovaní v Bukurešti. Program Interact poskytuje služby najmä programom cezhraničnej spolupráce, Bratislavský kraj tak bude riadiť program pre 30 európskych krajín, a to až do roku 2027.

 "V podstate ide o technickú pomoc pre ostatné programy Európskej územnej spolupráce. Obyvateľom kraja sú tieto programy známe najmä cezhraničnými projektmi, ako sú napríklad Cyklomost slobody, obnova kultúrnych pamiatok, projekty adaptácie na zmenu klímy či budovanie cyklotrás," priblížil predseda BSK Juraj Droba s tým, že prejavenú dôveru vníma ako ocenenie doterajšej práce, ktorú kraj vykoná už od roku 2008.

Program spolupráce Interact je súčasťou Európskej územnej spolupráce (Interreg) a poskytuje služby programom Interregu vo všetkých 28 členských štátoch EÚ, a tiež v Nórsku a vo Švajčiarsku. "Tí, ktorí vytvárajú konkrétne projekty pre obyvateľov kraja, často potrebujú konzultovať alebo poradiť. A práve s týmto cieľom vznikol program Interact," poznamenala riaditeľka programu Interact Petra Masácová. Pomoc sa týka celej fázy projektu, od jeho prípravy, cez implementáciu po uzatvorenie.

Program Interact je špecifický v tom, že neprideľuje nenávratný finančný príspevok na základe výziev a predložených projektov, ale poskytuje služby prostredníctvom stabilných kancelárií. Program poskytuje odborné poradenstvo prostredníctvom školení, workshopov, seminárov a konferencií. Pomáha vytvárať siete kontaktov a pracovné skupiny. Publikuje tiež praktické príručky, štúdie a výskumy, vytvára vzory formulárov. V neposlednom rade poskytuje individuálne poradenstvo pre programy v rámci Európskej územnej spolupráce.​

Zdroj : TASR
Skočiť na hlavné menu