BREZNO: Rekonštrukcie krajských ciest na Horehroní za viac ako 13 mil. eur pokračujú


Dátum: 21.09.2022

Obrázok k aktualite BREZNO: Rekonštrukcie krajských ciest na Horehroní za viac ako 13 mil. eur pokračujú
Rekonštrukcie úsekov ciest Brezno – Čierny Balog a Kokava nad Rimavicou – Utekáč, na ktoré sa Banskobystrickému samosprávnemu kraju (BBSK) podarilo získať viac ako 10,4 milióna eur z eurofondov, úspešne napredujú. Ako informovala hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, celková cena diela je podľa zmluvy viac ako 13 mil. eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Obnova obsahuje viac ako 34 kilometrov úsekov, vrátane štrnástich mostov a jedného zosuvu.

Župa odovzdala stavenisko Sihla - Utekáč združeniu spoločností Eurovia SK, Doprastav a SMS ešte v auguste a o tom, že práce úspešne napredujú, sa presvedčili zástupcovia kraja na dnešnom kontrolnom dni priamo na stavenisku. „Na túto rekonštrukciu čakali obyvatelia i starostovia obcí dlho – chcem im poďakovať za ich trpezlivosť i za spoluprácu. Rovnako ďakujem zhotoviteľom - na ich pleciach je dnes samotná realizácia rekonštrukcie a ja verím, že sa im ju podarí dokončiť v termíne a v takej kvalite, aby zrekonštruované cesty ešte dlhé roky slúžili obyvateľom tohto regiónu,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Rekonštrukcia, ktorá je rozdelená do dvoch etáp. Zahŕňa okrem iného opravu 71 900 metrov štvorcových vozovky, kde bude využitá recyklácia za studena, osadenie viac ako 20 kilometrov nových zvodidiel a rekonštrukciu a vyčistenie 131 priepustov. Práce by mali byť hotové do konca mája budúceho roka.

Staveniská už BBSK odovzdal aj na ďalších cestách a rekonštrukcie sa tak rozbehli aj v úsekoch II/571 Fiľakovo po hranicu okresu Lučenec/Rimavská Sobota, kde župa zrekonštruuje takmer 10 kilometrov cesty a osem mostov, a tiež na úsekoch II/585 Pôtor – Dolná Strehová – Lučenec a II/591 cestný násyp pred obcou Horný Tisovník, kde ide o rekonštrukciu takmer 50 kilometrov ciest.

„Na vyššie spomenuté cesty sme z eurofondov získali viac ako 20,6 milióna eur. Celkovo sa BBSK podarilo za toto volebné obdobie získať len na cesty a cyklotrasy viac ako 60 miliónov eur z eurofondov. Z vlastného rozpočtu župa opravila za posledných päť rokov viac ako 600 kilometrov ciest, čo je najviac spomedzi všetkých samosprávnych krajov,“ uzavrel župan.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu