BRATISLAVA: Dopravný podnik obstará 50 hybridných trolejbusov za viac ako 45 mil. eur


Dátum: 22.04.2021

Obrázok k aktualite BRATISLAVA: Dopravný podnik obstará 50 hybridných trolejbusov za viac ako 45 mil. eur
Dopravný podnik Bratislava (DPB) vyhlásil verejné obstarávanie na 50 nových hybridných trolejbusov. V tlačovej správe o tom informoval vedúci odboru marketingu a propagácie DPB Peter Roško. „DPB po úspešných testoch hybridných trolejbusov z jesene minulého roka vyhlásil verejné obstarávanie na 50 trolejbusov, ktoré jazdia časť trasy pod trolejovým vedením a časť na trakčné batérie," uviedol. Obstarávanie pozostáva z troch zákaziek v celkovej hodnote viac ako 45 mil. eur. Zákazky budú financované z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra z fondov Európskej únie.

Všetky vozidlá budú moderné, nízkopodlažné, klimatizované, na časti trasy budú premávať pod trolejovým vedením a časť na trakčné batérie, ktoré sa budú dobíjať z trolejovej siete. Prvou zákazkou DPB je obstaranie 16 hybridných 24-metrových, trojčlánkových megatrolejbusov s kapacitou minimálne 160 cestujúcich. „Skúšané vozidlo v novembri minulého roka bez problémov zvládlo aj ostré zákruty na trase linky 201. Práve na jednu z najvyťaženejších liniek v hlavnom meste by chcel DPB megatrolejbusy nasadiť a nahradiť tak doterajšie 19-metrové kĺbové trolejbusy," avizuje dopravný podnik. Odhadovaná hodnota zákazky je 19,413 mil. eur bez DPH.

Koncom októbra 2020 DPB testoval 18-metrový hybridný trolejbus požičaný z Českých Budějovíc. „Aj tieto testy dopadli na výbornú, a tak podnik plánuje obstarať 23 kusov 18-metrových hybridných trolejbusov, ktoré budú mať kapacitu minimálne 115 cestujúcich," uvádza dopravný podnik, ktorý by ich chcel nasadiť na linku na letisko. Na trase linky 210 z Hlavnej stanice Bratislava k Novému SND by nahradili aktuálne jazdiace trolejbusy s dieselgenerátorom. „Vďaka hybridným trolejbusom a výstavbe trolejového vedenia k budove divadla by sa trasa linky predĺžila až pod Most SNP. Spájala by tak viaceré dôležité prestupné uzly pre ľudí cestujúcich do, respektíve z Bratislavy," doplnil DPB. Odhadovaná hodnota zákazky je 18,783 mil. eur bez DPH.

Treťou zákazkou je obstaranie 11 kusov 12-metrových hybridných trolejbusov, ktoré budú nasadené na novú linku medzi Kolibou, Hradom a hlavnou stanicou, ktorá vznikne spojením liniek 41 a 203. Trolejbusy majú mať kapacitu aspoň 70 cestujúcich. Celková odhadovaná hodnota zákazky je 7,205 mil. eur bez DPH. „Som hrdý na to, že aj v náročnej situácii s výrazným výpadkom tržieb spôsobeným pandémiou koronavírusu, môžeme aj naďalej obnovovať vozidlový park vďaka efektívnemu využívaniu eurofondov. Bratislavská MHD tak bude výrazne ekologickejšia, kvalitnejšia a novými trolejbusmi dokonca nahradíme autobusy na viacerých linkách,“ uzavrel predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu