BARDEJOV: Zmodernizovali desať kilometrov ciest za viac ako 5,5 milióna eur


Dátum: 22.11.2021

Obrázok k aktualite BARDEJOV: Zmodernizovali desať kilometrov ciest za viac ako 5,5 milióna eur
Viac ako desať kilometrov ciest, prevažne v okrese Bardejov, prešlo rekonštrukciou za vyše 5,5 milióna eur. Z toho viac ako štyri milióny eur pochádzajú z európskych zdrojov. Zmodernizovali za ne necelých 2,4 kilometra dlhý úsek Demjata (okres Prešov) – Raslavice, viac ako osem kilometrov ciest Raslavice – Lopúchov, Dukovce – Kuková (okres Svidník) a cestu v obci Stuľany, ktoré boli dnes odovzdané do užívania.

Ako informovala Lea Heilová z oddelenie komunikácie a propagácie Prešovského samosprávneho kraj (PSK), práce na modernizácii cesty II. triedy Demjata – Raslavice v celkovej dĺžke 2,38 km, ktorá mala byť hotová za 300 dní, zhotoviteľ ukončil zhruba o sto dní skôr. Okrem odstránenia nevyhovujúceho stavu vozovky pribudla na úseku zámková dlažba pre peších a zrekonštruovali dva viac ako 30-ročné mosty, ktoré boli v zlom technickom stave. „Zároveň na úseku zrekonštruovali šesť cestných priepustov, ďalší museli odstrániť a nanovo vybudovať,“ dodala Heilová.

Celkové náklady na túto rekonštrukciu predstavujú 2,3 milióna eur, pričom viac ako 631-tisíc eur financoval Prešovský samosprávny kraj (PSK) z vlastných zdrojov, zvyšné výdavky boli spolufinancované z európskych fondov v rámci programu Interreg. „Ukončili sme rekonštrukciu významného úseku, ktorý sa roky len plátal. Oprava výmoľov však nemohla byť dlhodobým riešením, keďže ide o frekventovanú cestu smerujúcu k našim poľským susedom. Som veľmi rád, že sa nám ju podarilo zmodernizovať v predstihu, čím sa zlepší život miestnym obyvateľom, ktorí dochádzajú za prácou a do školy. Zároveň som presvedčený, že novú vozovku ocenia aj turisti a tí, ktorí smerujú do Malopoľského vojvodstva,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Ako župan dodal, ukončené sú aj práce na viac ako osemkilometrovom úseku ciest v priľahlých obciach, ktoré sú dôležitým napojením na TEN-T koridor. Ide o úsek Raslavice – Lopúchov v dĺžke 1,645 km a cestu v obci Stuľany s úsekom Dukovce – Kuková v dĺžke 6,462 km. Celkové náklady na modernizáciu týchto úsekov predstavujú 3,257 milióna eur, pričom PSK investoval z vlastných zdrojov viac ako 855-tisíc eur. „Na úsekoch vymenili kryt vozovky i podložie, doplnili záchytné bezpečnostné zariadenia, tiež obnovili a zmodernizovali vodorovné dopravné značenie v retroflexnej úprave. V úseku Dukovce – Kuková zrekonštruovali aj autobusové zastávky a dobudovali nástupištia,“ doplnila Heilová.

Okrem toho sa zrekonštruoval takmer 40-ročný most v obci Želmanovce a 66-ročný most v obci Kuková. V obci Lopúchov a Stuľany stabilizovali zosuv pod cestou. Zároveň inštalovali osvetlenie priechodov pre peších v obciach Raslavice, Stuľany, Dukovce, Želmanovce a Kuková.

Zdroj : SITA


Skočiť na hlavné menu