Banskobystrický samosprávny kraj rozširuje starostlivosť o seniorov v domácom prostredí


Dátum: 29.06.2021

Obrázok k aktualite Banskobystrický samosprávny kraj rozširuje starostlivosť o seniorov v domácom prostredí
Centrá integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti vzniknú v ďalších troch mikroregiónoch Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Ako informovala župa, ide o projekt, ktorý prináša inovatívne riešenie v oblasti dlhodobej starostlivosti o seniorov. Projekt zlepší dostupnosť sociálnych a zdravotných služieb pre seniorov vo viac ako 40 obciach z mikroregiónov Veľký Potok – Ipeľ v okrese Veľký Krtíš, Novohradské podzámčie v okrese Lučenec a mikroregiónu Južné Sitno v Banskoštiavnickom okrese.

Memorandum podpísané predsedom BBSK Jánom Lunterom so zástupcami obcí v pondelok 28. júna na Zvolenskom zámku nadväzuje na pilotný projekt, ktorý odštartovala banskobystrická župa v rámci iniciatívy Catching-Up Regions a v spolupráci s 15 obcami mikroregiónu pri Slanej. Prostredníctvom siete centier integrovanej starostlivosti prepojí malé obce do funkčných celkov a zabezpečí tak, aby boli tieto služby dostupné priamo tam, kde ich ľudia potrebujú. O seniorov tak bude postarané v ich domácom prostredí bez toho, aby sa museli spoliehať na príbuzných alebo čakať na umiestnenie v zariadení sociálnych služieb.

„V posledných rokoch sa sociálny a zdravotný systém v regiónoch dostáva na hranu, v zariadeniach sociálnych služieb je nedostatok miest, seniori musia čakať v poradovníkoch na umiestnenie až niekoľko mesiacov. Táto situácia sa vplyvom demografických zmien bude zhoršovať. V roku 2030 nám bude podľa prognóz v zariadeniach sociálnych služieb chýbať asi 20-tisíc miest. Preto prichádzame s riešením, ktoré nezaťaží už dnes preplnené zariadenia a seniorom naviac umožní zostať doma, v ich prirodzenom prostredí,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

„Od 1. septembra vzniknú v obciach Vinica, Halič a Banská Štiavnica Centrá integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti, ktoré na začiatok zamestnajú dvoch ľudí, ktorí budú poskytovať sociálne poradenstvo priamo v teréne. Postupne sa ponuka služieb rozšíri, pribudnú opatrovateľky a ďalší sociálni pracovníci, podobne ako v Tornali,“ doplnil podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Takýto systém je podľa vicežupana výrazne lacnejší ako pobytové služby v zariadeniach, a tým aj finančne dostupný a udržateľný. „Kým starostlivosť o klientov v pobytovom celoročnom zariadení je niekoľkonásobne vyššia a predstavuje náklad asi 800 eur na klienta mesačne, starostlivosť o seniorov priamo v ich domácom prostredí je rádovo o stovky eur lacnejšia,“ dodal podpredseda.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu