BANSKÁ BYSTRICA: V meste bude jazdiť 16 nových autobusov


Dátum: 13.07.2023

Obrázok k aktualite BANSKÁ BYSTRICA: V meste bude jazdiť 16 nových autobusov
V meste pod Urpínom bude jazdiť 16 nových autobusov, z ktorých časť predviedli dnes priamo na námestí SNP. Ako informoval primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, vozidlá nakúpila Slovenská autobusová doprava (SAD) Zvolen za 5 mil. eur na základe zmluvy s mestom. Osem z nich je krátkych 12-metrových a osem 16-metrových. Nové autobusy sa objavia takmer vo všetkých častiach mesta.

Momentálne sme sa z 10,3 roka priemerného veku autobusov dostali na sedem rokov, všetky autobusy sú aktuálne bezbariérové a nízkopodlažné,“ uviedol primátor, ktorý ocenil, že z turnusovej potreby 46 autobusov pre mesto sa obnovilo 40 percent. „Nie je to koniec a mesto Banská Bystrica je pripravené z operačného programu Slovensko získať ďalšie autobusy, čím dôjde aj k odľahčeniu mestského rozpočtu. Aj táto kúpa nemá dopad na mestský rozpočet a verím, že prinesie do ďalšieho obdobia zvýšenie bezpečnosti, komfortu a pohodlia pre cestujúcich,“ doplnil Nosko.

"Tým, že tieto vozidlá sú nízkopodlažné, tak sa dostávame do stopercentnej nízkopodlažnosti vozidiel v rámci MHD. Zároveň poskytujú maximálny komfort, majú WiFi pripojenie, USB nabíjačky, komunikáciu s nevidiacimi cestujúcimi, sú vybavené zariadeniami na prednosť v jazde inteligentným semaforom," uviedol riaditeľ závodu SAD Zvolen, a. s. v Banskej Bystrici Miroslav Snopko k novým autobusom. Každé vozidlo je vybavené aj plošinou pre imobilných cestujúcich a miestami zvlášť označenými farebne pre imobilných cestujúcich.

Všetky vozidlá spĺňajú euronormu číslo šesť. „U kĺbových vozidiel je vybavenie "mildhybridom", čo znamená, že to pomáha pri rozbehoch, znižuje to celkovú spotrebu pohonných hmôt. Podľa našich informácií z prevádzky v týchto dňoch, je predpokladaná úspora okolo 10 až 15 percent,“ uzavrel riaditeľ.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu