BANSKÁ BYSTRICA: Strednú odbornú školu pod Bánošom čaká modernizácia za viac ako 3,5 mil. eur


Dátum: 14.01.2023

Obrázok k aktualite BANSKÁ BYSTRICA: Strednú odbornú školu pod Bánošom čaká modernizácia za viac ako 3,5 mil. eur
Banskobystrická Stredná odborná škola pod Bánošom (SOŠpB) je jednou z ôsmich pilotných škôl, ktoré boli vybraté expertmi Svetovej banky a Európskej komisie v rámci iniciatívy Catching-Up Regions na realizáciu svojich projektov v rámci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, na modernizáciu tejto strednej školy zameranej na potravinárstvo a vidiek požaduje kraj nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 3,5 mil. eur.
 
„V rámci plánovaných aktivít budú priamo v areáli školy vybudované nové pracoviská odborného výcviku a praktického vyučovania a zrekonštruované existujúce dielne praktického vyučovania. Zároveň sa v rámci projektu obstará nové materiálno-technické vybavenie pracovísk, ktoré bude slúžiť pre praktickú výučbu žiakov a nadobúdanie praktických zručností pri práci na najmodernejších technologických zariadeniach,“ objasnila pripravený projekt hovorkyňa s tým, že výstavba by mala byť uskutočnená v roku 2023. Aktuálne je na stavebné práce vyhlásené výberové konanie.
 
Hlavným zámerom pripravovanej rekonštrukcie SOŠpB je výstavba niekoľkých objektov, medzi ktoré patrí cvičné pracovisko penziónu s priestormi praktického vyučovania v kuchyni, modelová farma s jazdiarňou, ovčínom a hydinárňou, stánky farmárskych trhov, voliéra a iné. Ďalšími aktivitami sú stavebné úpravy a rekonštrukcia priestorov cukrárenskej a pekárenskej dielne, a tiež obstaranie a modernizácia materiálno-technického vybavenia pracovísk odborného vzdelávania a praktickej prípravy.
 
Stredná odborná škola Pod Bánošom v Banskej Bystrici vznikla v roku 2007 zlúčením súkromnej Strednej odbornej školy a Stredného odborného učilišťa poľnohospodárskeho a potravinárskeho, ktoré malo takmer 50-ročnú tradíciu v príprave študentov v poľnohospodárskych a potravinárskych odboroch. Škola poskytuje celoživotné vzdelávanie, od klasického stredoškolského po pomaturitné štúdium, čo je vo vidieckom priestore ojedinelé. Hlavným poslaním školy je vychovávať kvalitných odborníkov pre rozvoj vidieka a potravinárskej výroby. Školu aktuálne navštevuje 517 žiakov vrátane žiakov pomaturitných ročníkov.
 
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu