Banská Bystrica chce revitalizovať mestský park z eurofondov


Dátum: 29.06.2018

Obrázok k aktualite Banská Bystrica chce revitalizovať mestský park z eurofondov
Dominantou parku má byť nový altánok s javiskom a hľadiskom pre konanie verejných aktivít a podujatí.

Revitalizácia mestského parku na Tajovského ulici v Banskej Bystrici sa môže stať realitou. Mestskí poslanci schválili návrh mesta predložiť začiatkom júla žiadosť o nenávratný finančný príspevok 800 tisíc eur z eurofondov na prvú etapu obnovy. Podiel mesta je približne 40 tisíc eur.

Celkovú filozofiu revitalizácie mestského parku predstavil projektant s tým, že sa má zachovať jeho relaxačno-oddychová funkcia. Projekt bude realizovaný v dvoch etapách. V prípade bezproblémového procesu schvaľovania žiadosti a úspešnosti projektu by mohol vysúťažený zhotoviteľ začať s prácami už koncom jesene. V prvej fáze vymenia existujúce asfaltové plochy za nové ekologickejšie mlatové chodníky. „V rámci sadovníckej koncepcie mesto neplánuje a nežiada výrub stromových alejí tak, ako tvrdia niektorí Banskobystričania na sociálnych sieťach. Primátor Ján Nosko opätovne pripomína, že k rozhodnutiu o spôsobe obnovy alejí môže dôjsť o 15 až 20 rokov, nie však v rámci súčasného projektu revitalizácie mestského parku,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková. Pri obnove parku vyrúbu len 20 nevhodne umiestnených tují a dva vyschnuté smreky, ktoré nahradia novými drevinami. Ďalších 152 stromov ošetria s cieľom predĺžiť ich životnosť a zabezpečiť bezpečný prechod peších cez park.

Prvá etapa počíta s terénnymi úpravami a vybudovaním elektrických rozvodov. V druhej etape sa počíta s výsadbou 64 stromov, 1 229 drevín a kvetov. Vybuduje sa verejné osvetlenie a fontány, vymenia sa lavičky a verejne prístupné detské ihrisko v blízkosti frekventovanej cesty sa presunie k existujúcemu športovisku. Pribudne kamerový systém a pripojenie na wifi.

Dominantou parku má byť nový altánok s javiskom a hľadiskom pre konanie verejných podujatí. V čase, keď sa nebude využívať na koncerty a spoločenské akcie, bude slúžiť obyvateľom ako oddychový priestor. „Keďže realizácia novej podoby altánku by mala byť súčasťou druhej etapy revitalizácie mestského parku, nie je vylúčené, že o jeho finálnej podobe sa ešte bude diskutovať s odbornou verejnosťou,“ doplnila hovorkyňa. V mestskom parku sú navrhnuté aj dve nové fontány, ktoré budú v letných mesiacoch zvlhčovať vzduch a znižovať prašnosť. Môžu slúžiť na osvieženie návštevníkov počas horúcich dní, ale aj ako vtáčie napájadlá. V ich blízkosti budú osadené pitné fontánky.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu